0

Szczepionki Moderny zanieczyszczone stalą! Zdecydował „czynnik ludzki”

Share
Iza Husselbank

Szczepionki koncernu Moderna zanieczyszczone stalą! Japońska firma farmaceutyczna Takeda Pharmaceutical zabiera głos w sprawie.

Spółka zajmująca się importem i dystrybucją na japońskim rynku wspólnie z koncernem Moderna poinformowała, że hiszpański wytwórca odkrył w lipcu zanieczyszczenie w części z wyprodukowanych fiolek. Mimo to zanieczyszczone szczepionki zostały dopuszczone do eksportu.

W sierpniu dystrybutor szczepionek Moderna na Japonię Takeda, wstrzymała stosowanie trzech partii produktu, zawierających łącznie ok. 1,63 mln dawek informując, że “stal nierdzewna jest rutynowo używana w zastawkach serca, protezach stawów i metalowych szwach”

Nie oczekuje się, by podanie dawki preparatu zawierającego te cząsteczki miało zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych – podkreślił japoński dystrybutor.

Według najnowszych ustaleń do zanieczyszczenia preparatu doszło w wyniku “nieprawidłowego montażu i był spowodowany błędem ludzkim, wynikającym z wizualnej błędnej oceny wymaganej milimetrowej szczeliny między pokrętłem gwiazdowym a korkiem” maszyn, które nakładają wieczka na fiolki.