0

SZOK! Amerykańscy żołnierze w Europie postawieni w stan NAJWYŻSZEJ gotowości! „Nadchodzący kryzys”

Share

Europejskie dowództwo amerykańskich sił zbrojnych (EUCOM) wprowadziło najwyższy poziom zagrożenia w związku z eskalacją walk na Donbasie i ruchami wojsk rosyjskich – poinformował „New York Times”. Powodem jest sytuacja w Donbasie. Wcześniej 10 razy podrywano do lotu samoloty NATO ze względu na obecność rosyjskich bombowców koło granic państw sojuszniczych.

„Stars and Stripes”, wojskowy dziennik poinformował, że w zeszłym tygodniu dowódca sił USA w Europie zmienił status sytuacji na Ukrainie z „możliwego kryzysu” na „potencjalny nadchodzący kryzys”. Jest to najwyższy stopień zagrożenia w systemie WATCHCON.

Rzecznik Pentagonu podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że zmiana oceny zagrożenia to „obawy dowódcy na temat potencjalnych zagrożeń” i jest sygnałem dla osób decyzyjnych w sprawie obecnej sytuacji. Media oceniają, że to efekt ostatnich walk w Donbasie. 26 marca podczas ostrzału ze strony separatystów zginęło czterech ukraińskich żołnierzy.

Były to największe jednorazowe straty od początku rozejmu, który wszedł w życie pod koniec lipca ubiegłego roku. Eskalacji ma ponadto towarzyszyć gromadzenie rosyjskich sił wokół Ukrainy, a także zwiększona aktywność Rosjan w innych regionach. W poniedziałek samoloty wojsk NATO były podrywane 10 razy w reakcji na manewry rosyjskich bombowców blisko granic państw sojuszu – podaje onet.pl.

Były szef MSZ w Kijowie Pawło Klimkin uważa, że „eskalacja konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy potrzebna jest prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi do „targowania się” z nową administracją USA”.