1

SZOK! Pracodawcy chcą ODIZOLOWAĆ niezaszczepionych! Będą zmiany w prawie?

Share

Pracodawcy chcą “odizolować” osób niezaszczepionych. Jednak, żeby to wprowadzić, trzeba zmienić prawo. Rząd się zdecyduje?

 

Pracodawcy domagają się tego, by rząd uchwalił ustawę, która umożliwi weryfikowanie tego, który z pracowników przyjął szczepionkę przeciw koronawirusa. Chodzi głównie o pracownikach, którzy nie mogą pracować zdalnie.

To już pewne, że przed nami kolejna fala koronawirusa w wyjątkowo zaraźliwym wariancie Delta, do której możemy się zawczasu przygotować. Pracodawcom potrzebna jest jednak informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony, przez co stanowi mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania COVID-19, a kto właśnie dostał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i powinien być odizolowany od reszty pracowników i klientów danego przedsiębiorcy – powiedział Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Konfederacji Lewiatan podczas rozmowy z rp.pl.

Obecne prawo nie pozwala pracodawcom mieć dostęp do takich informacji, ponieważ dotyczą oni stanu zdrowia.

W mojej ocenie informacja o tym, czy pracownik został zaszczepiony stanowi informację o stanie zdrowia. W związku z tym należy do szczególnej kategorii danych wrażliwych, które są chronione w wyższym stopniu niż inne dane osobowe – mówił Krzysztof Szocik z kancelarii Adwokaci i Radcy Prawni podczas rozmowy z prawo.pl.