1

Szokujące fakty z „kariery” Daniela Obajtka. PiSowska „rodzina” na swoim…

Share

Nie milkną echa publikacji „Gazety Wyborczej” dotyczącej tzw. „Taśm Obajtka”. Od piątkowej premiery minęło już sporo czasu, a na jaw wychodzą nowe, często szokujące fakty na temat prezesa Orlenu.

Warto przypomnieć, że swoją wielką karierę biznesową Daniel Obajtek rozpoczął tuż po wyborach w 2015 roku, które to wygrała Zjednoczona Prawica. Był on wówczas wójtem niewielkiego Pcima z wykształceniem średnim. Co więcej, od 2013 roku był on oskarżony o współudział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Według ustaleń śledczych Obajtek razem ze wcześniej wspominanym Maciejem C. mieli okradać Elektroplast przez zawyżanie wagi kupowanego granulatu do produkcji rur. Obajtek, gdy był wójtem Pcima miał brać łapówki od prezesa za przychylność w przetargach – czytamy w GW.

Sprawa została umorzona, wcześniej z aktu oskarżenia usunięto Obajtka, dokładnie był to rok 2017.

Od tego czasu kariera obecnego prezesa Orlenu nabrała tempa. Chwilę później został szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, później Lotos Biopaliwa. W międzyczasie Daniel Obajtek skończył Prywatną Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska w Radomiu.

W poniedziałkowej publikacji Gazety Wyborczej czytamy przede wszystkim o znajomościach prezesa Orlenu i „rozdawnictwa” stanowisk. Poznajemy m.in. nazwisko Katarzyny Woś, która od 2015 roku zaczęła pracować w państwowych spółkach. Miesiąc po tym jak Obajtek został prezesem Orlenu, Woś powołano do zarządu Unipetrolu, który należy do polskiego koncernu paliwowego.

Ciekawa jest również historia Grzegorza Obajtka, kuzyna prezesa PiS. Po zwycięstwie Zjednoczonej Prawicy został on kierownikiem firmy Elektroplast, z którą wcześniej powiązany był Daniel Obajtek.

Gazeta dotarła także do informacji, że dyrektor ERG Bieruń-Folie była Elżbieta Bugaj (krewna wspólnika Daniela Obajtka). Od czerwca 2020 roku objęła ono stanowiska wiceprezesa spółki Energa-Obrót, którym kontroluje Orlen. W rozmowie z „Wyborczą” Bugaj zapewniła, że jej znajomość z Danielem Obajtkiem nie miała żadnego wpływu na wygranie przez nią procesu rekrutacyjnego.

Źródło: Gazeta Wyborcza