15

Szokujące słowa ambasadora Ukrainy! Nie było mordów na Wołyniu, a Polacy byli winni…

Share

Nie było żadnej… nie było żadnej… – mówił ambasador Andrij Melnyk odnosząc się do kwestii mordów Ukraińców dokonywanych na Polakach na Wołyniu. Polityk w programie „Jung und naiv” wyraził szereg tez, które nie mogą pozostać bez reakcji naszego kraju.

Pełniący swoją misję w Niemczech, Melnyk, odpowiadał na pytania dotyczące kwestii ludobójstwa Polaków na Wołyniu oraz innych zbrodni banderowskich. Jego zdaniem winę za takie zachowanie Ukraińskich sił powstańczych ponoszą Polacy.

Po I wojnie światowej zachodnia Ukraina była częścią Polski, a Ukraińcy byli największą mniejszością narodową w Polsce, stanowiąc 25 proc. jej ludności. Byli uciskani w sposób, który trudno sobie wyobrazić – stwierdził.

Polska była wówczas dla nas takim samym wrogiem, jak nazistowskie Niemcy i Sowiety – dodał.

Dziennikarz nie odpuścił i stale dopytywał o masowe mordy na Polakach. Początkowo ambasador Ukrainy twierdził, że takowe nie miały miejsca, później stwierdził jednak, że … Polacy robili dokładnie to samo.

Tak. Były takie same masakry Polaków na Ukraińcach. Dziesiątki tysięcy Ukraińców zostały… To była wojna… Polacy chcą tę historię upolitycznić przeciwko… – podkreślił.

W dyskusji pojawił się także temat wymordowania tysięcy Żydów. W tym przypadku Andrij Melnyk poszedł w zaparte, iż nie jest to prawda.

Nie ma dowodu, że siły Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. Nie ma na to dowodów. To jest narracja, którą szerzy Rosja, a która jest też podchwytywana w Niemczech, w Polsce, w Izraelu – podsumował.

 

Źródło: Jung und naiv / twitter