0

Szokujące słowa mera Tarnopola o Szuchewyczu: „Może być przykładem dla młodzieży…”

Share

Tarnopolscy, ukraińscy i zagraniczni sportowcy będą startować na stadionie imienia Romana Szuchewycza – powiedział Serhin Nadał, mer Ternopola. Polityk nie zamierza zmieniać swojej decyzji o nazwaniu stadionu imieniem banderowskiego zbrodniarza Romana Szuchewycza.

Przypomnijmy, decyzja o nadaniu imienia stadionowi w Tarnopolu spotkała się z reakcją ambasady Polski i Izraela. Miasto Zamość postanowiło zerwać współpracę, a poseł Konfederacji, Krystian Kamiński wystosował specjalną interwencję poselską.

W żadnym razie nie zmienimy tej nazwy. Tarnopolscy, ukraińscy i zagraniczni sportowcy będą startować na stadionie imienia Romana Szuchewycza – napisał Nadał.

Dlatego myślę, że może być przykładem dla wszystkich współczesnych Ukraińców, przede wszystkim dla młodzieży. Życzymy wszystkim zwycięstwa, życzymy wszystkim, by byli jak Roman Szuchewycz – dodał.

Roman Szuchewycz w trakcie II wojny światowej kolaborował z III Rzeszą. W 1942 roku w szeregach oddziałów podległych SS pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej.