0

Ta decyzja obali rząd Morawieckiego?! Cena alkoholu i papierosów mocno w górę! Będzie dużo drożej niż teraz…

Share

Czy to będzie decyzja która obali rząd Mateusza Morawieckiego? Śmieją się publicyści, jednak jest to śmiech przez łzy. Okazuje się, że w projekcie budżetu na 2023 roku zaplanowana jest podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Zmiany będą naprawdę dotkliwe.

Co warto podkreślić, to dopiero początek podnoszenia akcyzy na wspomniane produkty. Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął bowiem tzw. „mapę drogową” w której zapisano, że podatki na używki mają rosną do 2027 roku!

Już od początku 2023 roku akcyza za alkohol podniesiona zostanie o 5 procent, zaś w przypadku papierosów i tytoniu aż o 10 procent. I tak co roku, aż do wspomnianego 2027.

Rząd prawdopodobnie postara się przedstawić wspomniane podwyżki jako „walka o zdrowie Polaków”. Warto bowiem przypomnieć, że kilkukrotnie już z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości mogliśmy słyszeć wypowiedzi, wskazujące na chęć podnoszenia cen alkoholu czy papierosów.

Młode osoby zaczynają palić papierosy i w związku z tym trzeba pomyśleć, co możemy jeszcze zmienić w ustawie, co możemy zmienić w innych działaniach np. w polityce akcyzowej. W moim przekonaniu, tutaj sąd duże rezerwy, jeśli chodzi o zniechęcenie finansowe do sięgania po papierosy – mówił Tomasz Lotos, przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmie RP.

Tradycyjne papierosy powinny być objęte wyższym podatkiem – dodał.