2

Ta grupa zgłasza najwięcej NOP’ów! Są najbardziej narażeni. 4-krotnie większe ryzyko…

Share

Eksperci z Johns Hopkins University alarmują, osoby które przechorowały koronawirusa są zdecydowanie bardziej narażeni na wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych!

Wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma „JAMA Internal Medicine” nie pozostawiają złudzeń. Osoby które były wcześniej zakażone koronawirusem miały 4,5 razy większe ryzyko wystąpienia NOP-ów.

Najczęściej takowe występowały po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Nie dziwi mnie, że osoby, które przeszły COVID-19, reagują silniej na szczepienie. Wpisuje się to we wszystkie dotychczasowe informacje, jakie mamy o SARS-CoV-2 – stwierdza dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W miejscu podania szczepionki tworzy się stan zapalny, który pobudza produkcję przeciwciał oraz limfocytów T, które zwalczają wirusa. Jeśli pacjent już w przyszłości zetknął się z SARS-CoV-2 i wytworzył odporność w sposób naturalny, to po otrzymaniu szczepionki może zareagować silniej, ponieważ liczba przeciwciał i komórek pamięci immunologicznej będzie większa. Ten sam schemat odnosi się do drugiej dawki szczepienia – dodaje.

Źródło: ABCZdrowie.pl