0

Tak będzie wyglądała „NOWA NORMALNOŚĆ”. Ekspert wprost: „Maseczki i dystans społeczny przez kilka lat”

Share

Noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego może być konieczne przez kilka lat, do czasu aż inne kraje nie zakończą szczepień przeciw Covid-19 – stwierdziła ostatnio Mary Ramsay, szefowa programu szczepień w rządowej agencji Public Health England.

Wypowiedź eksperta to reakcja na zapowiedź brytyjskiego ministra obrony Bena Wallece’a, który nie wykluczył przedłużenia zakazu wyjazdów zagranicznych.

Ludzie przyzwyczaili się do tych ograniczeń niższego poziomu, mogą z nimi żyć, a gospodarka może nadal działać, gdy te mniej surowe restrykcje obowiązują. Myślę, że na pewno potrwa kilka lat, co najmniej do czasu, gdy inne części świata nie będą tak dobrze zaszczepione jak my, a liczby (zakażeń) nie spadną wszędzie, zanim będziemy mogli bardzo stopniowo wrócić do normalniejszej sytuacji – stwierdziła Ramsay na antenie BBC.

Zdaniem Bena Wallace’a obecnie mówienie o zdejmowaniu restrykcji jest przedwczesne. Odradził planowanie jakichkolwiek podróży zagranicznych.

Niczego nie wykluczam. Najważniejszą rzeczą jest to, że nie zamierzamy robić niczego, co naraziłoby na ryzyko ten narodowy wysiłek, aby opanować tę pandemię. Wszystkie wskaźniki zmierzają teraz w dobrą stronę i idźmy dalej krok po kroku – powiedział w rozmowie z BBC.