2

Te trzy szczepionki nie chronią prze Omikronem. Posypią się pozwy?

Share

Johnson&Johnson, Sinopharm oraz Sputnik V to według naukowców z Uniwersytetu Waszyngtonu i firmy Humabs Biomed preparaty, które nie są skuteczne przeciw wariantowi Omikron.

Warto podkreślić, że zaprezentowane wyniki nie zostały jeszcze ocenione i zrecenzowane przez innych ekspertów. Jak poinformowano, badacze wykorzystali porównania skuteczności szeroko stosowanych szczepionek w odniesieniu do podstawowego wariantu koronawirusa i najnowszej mutacji Omikron.

Jednocześnie zauważono również, że lek sotrovimab stosowany przeciw COVID-19, produkowany przez GlaxoSmithKline oraz Vir Biotech, słabo wypada przeciw najnowszemu wariantowi. Według naukowców jego skuteczność jest w tym wypadku trzy razy mniejsza.

Wyniki badań natychmiast zostały skrytykowane przez ośrodki produkujące wspomniane powyżej preparaty. Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, które wyprodukowało szczepionkę Sputnik V zarzuciło badaczom manipulacje poprzez „rozmyślne wykorzystanie próbek, które nie są reprezentatywne”.

Źródło: Polsat News