0

Tichanowska namawia USA do reakcji na Białorusi! „Polityczna izolacja reżimu…”

Share

Swietłana Tichanowska wezwała Stany Zjednoczony do wszczęcia śledztwa w sprawie porwania samolotu Ryanair. “To, co się dzieje na Białorusi to efekt braku zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej”.

 

24 maja Swietłana Tichanowska przeprowadziła rozmowę telefoniczną z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake’iem Sullivanem.

Podczas rozmowy liderka opozycji przedstawiła wszystkie znane szczegóły dotyczące porwania samolotu Ryanair na Białorusi oraz zatrzymania Ramana Protasiwicza i jego dziewczyny Sofii Sapiehy. Tichanowska podkreśliła , że nie ma wątpliwości, że Roman był torturowany w więzieniu.

Sytuacja z zatrzymaniem samolotu nie może być rozpatrywana w oderwaniu od innych represji i rażących naruszeń praw człowieka na Białorusi. Zniszczenie TUT.by, śmierć Witolda Aszurki, pojmanie Romana – wszystko to jest wynikiem bezkarności reżimu i braku zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej. Dlatego powinna być kompleksowa odpowiedź, w tym sankcje i polityczna izolacja reżimu – powiedziała.

Wkrótce po rozmowie prezydent Stanów zjednoczonych Joe Biden wydał oświadczenie w sprawie Białorusi.