0

To koniec niepodległej Białorusi! M.J. Orłowski: Od dziś Polska ma dwie granice z Rosją!

Share

4 listopada 2021 to praktyczny, ostateczny koniec niepodległej Białorusi. Od dnia dzisiejszego Polska ma dwa pasy graniczne z Rosją – mówi Marcin Jan Orłowski, komentując posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego zarządzającej projektem Związku Białorusi i Rosji.

Przypomnijmy, umowy podpisywane w ramach uszczegółowienia tworu jakim jest ZBiR zakładają m.in. pełną integrację systemu bankowego, obronnego oraz w dużej mierze gospodarczego.

Porządek obrad obejmuje sześć zagadnień, z których pierwszym jest projekt Podstawowych Kierunków realizacji postanowień Traktatu o Ustanowieniu Państwa Związkowego na lata 2021-2023. Przy opracowywaniu tego dokumentu zatwierdzony zostanie pakiet programów związkowych, które staną się praktyczną podstawą pogłębiania integracji – informuje agencja Belta.by.

Data podpisania dokumentu nie jest przypadkowa. 4 listopada to święto narodowe w Rosji – „Święto Jedności Narodowej”. Określając ogólnie, Rosjanie tego dnia wspominają wypędzenie Polaków z Kremla.

W zasadzie można stwierdzić, że od dziś nieoficjalnie mamy dwa pasy graniczne z Rosją. Związek Białorusi i Rosji ma za zadanie wciągnięcie Białorusi w pełną zależność, nie tylko gospodarczą, ale przede wszystkim militarną i finansową. Łukaszenka usilnie odciągał ten moment przez kilka lat, ale polityka m.in. polskich władz doprowadziła do tego, że nie miał on żadnego argumentu przeciwko zapędom Władimira Putina – komentuje Marcin Jan Orłowski, redaktor naczelny Krul TV.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że polskie media o tym milczą. To jeden z najważniejszych momentów geopolitycznych od wielu lat, a największe portale, telewizje i stacje radiowe, jakby kompletnie tego nie widziały – dodaje.