1

To nie żart! PiS wprowadzi „podatek od OBIADU”! Ile dostaniemy po kieszeni?

Share
Iza Husselbank

PIS wprowadzi kolejny podatek!? Tym razem “od obiadu”. Krajowa Izba Skarbowa uważa, że firma powinna płacić podatek od posiłku, który sfinansowała pracownikowi.

Jeszcze niedawno fiskus uznał, że posiłek dla pracowników nie podlega opodatkowaniu PIT. Teraz jednak to się zmieniło. Jak podaje serwis Prawo.pl, pojawiła się nowa interpretacja podatkowa o numerze 0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM. Według nowych zasad firma powinna płacić podatek od posiłku, który sfinansowała pracownikowi.

Jak pisze portal Money.pl, “jeszcze jakiś czas temu skarbówka twierdziła, że sfinansowanie posiłku pracownikowi nie stanowi dla niego przychodu. Problem polega na tym, czy zakupienie jedzenia kadrze to świadczenie spełniane w ich interesie, czy też może w interesie pracodawcy. Fiskus na przestrzeni kilku miesięcy wydał dwie odmienne interpretacje podatkowe”.

Teraz jednak Krajowa Izba Skarbowa uznaje, że gdyby pracownik nie dostał posiłku w pracy, musiałby go zakupić samodzielnie. Tym samym firma w momencie zapewnienia jedzenia generuje korzyści pracownikowi.

W serwisie Prawo.pl wypowiada się , Adwokat w GWW, Aneta Skowron w rozmowie z Prawo.pl tłumaczy, że pracodawca, który dostarcza posiłki swoim pracownikom, zapewnia lepszą organizację pracy i podnoszi swoją atrakcyjność, więc “trudno oceniać to jako potrzeby spełniane w interesie pracowników”.