1

To nie żart! Polska przesuwa granice z Ukrainą. Zyskamy tysiące hektarów ziemi

Share

To nie żart, a rzeczywistość! Ukraina będzie zmuszona oddać Polsce kilka tysięcy hektarów ziemi. Wszystko przez to przez rzekę Bug.

Informację o ewentualnych zmianach granic podała dziś Państwowa Służba Audytorska w Kijowie. Pracujący tam urzędnicy przeprowadzili dokładne badania i oszacowali, że Polska może obecnie żądać od Ukrainy około 5 tysięcy hektarów ziemi.
Jaki jest powód zmian granic? Jak się okazuje wschodnia część rzeki Bug jest nieuregulowana, przez to rzeka naturalnie zmienia bieg i „oddaje” Polsce część ziemi. Według międzynarodowego traktatu granica wyznaczana jest dokładnie na środku koryta rzeki.
Bug to jednak nie jedyny problem. Zmiany granic mogą domagać się również Rumuni, Węgrzy i Mołdawianie. Taka sama sytuacja dzieje się bowiem z rzekami Cisa, Dniestr i Suczawa.
Jeśli Ukraińcy nie chcą oddawać swoich ziem, będą musieli zainwestować ponad 60 milionów euro. W obecnej sytuacji budżetowej ten wydatek może się okazać jednak zbyt duży. Co więcej pewnym jest, że w budżecie na 2019 rok rząd w Kijowie nie zapisał środków na regulacje granicznych rzek. W związku z tym pozostaje tylko czekać, aż Polska oficjalnie przesunie swoje granice.
źródło: ZIK.ua