0

Trzymajcie portfele! Rząd podnosi składki na ZUS!

Share

Polski Ład PIS będzie sporo nam kosztował. Rząd planuje podnieść składki ZUS w 2022 roku.

 

Polski Ład zbliża się wielkimi krokami! Szalone rozdawnictwo PIS-u będzie nam dużo kosztować. Jak podaje Business Insider, składki ZUS poszybują w górę. To będzie rekordowa kwota od 1999 roku. Dla niektórych składki wzrosną nawet o 140 złotych.

Wyborcza i Business Insider informują, że taka podwyżka wynika ze średniego prognozowanego wynagrodzenia na 2022 r. Oprócz tego “zmiana poziomu składek wynikająca z opublikowanych założeń budżetu państwa nakłada się jednak również na zapowiadane zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, zapowiedziane w Polskim Ładzie”.

Łączna suma składek ZUS w 2022 r. powinna więc wynieść ponad 1600 zł. I to bez Polskiego Ładu – podaje Business Insider.

Przedsiębiorcy będący podatnikami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) mogą się spodziewać, że podstawa wymiaru składki będzie wynosiła 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zamiast obecnych 75 proc. Przełożyłoby się to, wraz ze spodziewanym wzrostem tego wynagrodzenia, na wzrost składki zdrowotnej do 542,18 zł – podaje Rzeczpospolita.