0

Ukraina: 2022 rokiem UPA! M.J. Orłowski: „To jest skandal! Polska musi zareagować!”

Share

Lwowska rada obwodowa ogłosiła 2022 rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) – podał portal Zaxid.net. Co więcej, deputowani zwrócili się do Najwyższej Rady (parlamentu), aby decyzja wprowadzona została na poziomie państwowym.

Deputowani lwowskiej rady obwodowej przegłosowali ogłoszenie 2022 rokiem UPA w związku z tym, że w przyszłym roku mija 80 lat od utworzenia UPA i z uwagi na istotny wkład UPA w ukraiński wyzwoleńczo-rewolucyjny ruch doby II wojny światowej – czytamy na portalu Zaxid.net

Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa ma opracować program wydarzeń z okazji tych obchodów i zagwarantować ich finansowanie – dodano.

To nie pierwsza taka skandaliczna decyzja obwodowej rady. Wcześniej deputowani zwrócili się do rządu Ukrainy, aby ten zmienił nazwę stadionu Arena Lwów na stadion im. Stepana Bandery. Rządzący nie odpowiedzieli jednak na apel.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, to jest to absolutny skandal, na który Polska musi natychmiast zareagować! – twierdzi Marcin Jan Orłowski, redaktor naczelny Wolność TV i Krul TV.

Lwowska rada obwodowa już wielokrotnie pokazywała, że jej polityka jest odmienna od rządowej i uderza w mozolnie budowane kontakty Polsko-Ukraińskie. Polska powinna wezwać na rozmowę ambasadora Ukrainy i wymusić na nim, aby ten wezwał najważniejsze osoby w państwie do reakcji. – dodaje.

Przypominajmy, Stepan Bandera był przywódcą jeden z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ukraińska Powstańcza Armia jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W latach 1943-44 w okrutny sposób wymordowano około 100 tysięcy Polaków.

Źródło: Zaxid.net