1

Unia Europejska utworzy własną armię?! Zdecydują Niemcy

Share

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej granicy kolejny raz wywołał temat unijnego wojska. Według najnowszych doniesień Unia Europejska rozważą utworzenie sił wojskowych do 2025 roku.

Wstępne doniesienia wskazują, że mowa o 5 tysiącach żołnierzy, którzy mieliby stanowić siły „interwencyjne” w sytuacjach kryzysowych. W skład unijnej armii miałyby wchodzić wojska lądowe, morskie oraz powietrzne. Co warto podkreślić siły miałyby być włączane do armii krajów członkowskich w zależności od wagi kryzysu.

Z kuluarowych plotek wiadomo, iż zwolennikami takiego pomysłu są politycy Włoch i Francji, którzy z zadowoleniem przyjęliby takowy projekt. Najważniejsze zdanie będą miały jednak Niemcy, a dokładniej nowy rząd koalicyjny, który już niedługo zostanie powołany.

Warto przypomnieć, że pomysł unijnej armii był podejmowany przez polityków w Brukseli już w dwadzieścia lat temu. Wówczas projekt zakładał, iż siły zbrojne składać się będą z 50-60 tysięcy żołnierzy. Pomimo wstępnej akceptacji nigdy nie udało się tego zrealizować.

Obecnie pomysłodawcą projektu jest szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Jego zdaniem unijna armia musi być w pełni niezależna od NATO, a w szczególności USA.