0

Unia Polsko-Ukraińska! Doradca Prezydenta Dudy wprost: „Wspaniała przygoda dla pokolenia…”

Share

Zastanawiam się, czy koncepcja jakiejś unii polsko-ukraińskiej albo Rzeczypospolitej wielu narodów nie mogłaby być wspaniałą przygodą dla pokolenia młodych ludzi – twierdzi prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Prof. Zybertowicz to kolejna osoba, która otwarcie wypowiada się na temat powstania „unii polsko-ukraińskiej” bądź państwa federacyjnego. W tym wypadku warto jednak podkreślić, iż jest to osoba w bliskim otoczeniu Prezydenta RP.

Słowa profesora niemal natychmiast wywołały ogromną dyskusję w mediach społecznościowym. Zdaniem wielu ekspertów, głośne prezentowanie takich pomysłów jest wodą na młyn dla propagandy w Rosji.

Tego typu opinie są niebezpieczne, bo jesteśmy na froncie wojny propagandowej, w której może dojść do prowokacji siłowej – mówi Wirtualnej Polsce dr Wojciech Siegień, ekspert ds. Rosji z Uniwersytetu Gdańskiego.

Rosjanie uważnie śledzą wszystkie polskie media i wypowiedzi polityków na temat Ukrainy i Rosji. Nie wiem, dlaczego takie opinie padają publicznie. Może w Polsce nie ma spójnej polityki bezpieczeństwa? Może nasi politycy nie zdają sobie sprawy, że my również jesteśmy na froncie? Jesteśmy uczestnikami wojny informacyjnej, a musimy zdać sobie sprawę, jak sprawna i efektywna jest medialna propagandowa maszyna rosyjska – dodaje.

Według dr Siegienia w rosyjskiej propagandzie od dawna wykorzystywane były mapy, które prezentowały podział Ukrainy, a Polska zabierała jej zachodnią część.

Temat ten w rosyjskich mediach pojawiał się na długo przed i tuż przed rosyjską inwazją 24 lutego. To jest medialny sposób uwikłania i „skorumpowania” Polaków w to, co się dzieje w Ukrainie. W oczach odbiorców rosyjskich mediów jesteśmy uwikłani we współudział rozbioru Ukrainy – podkreślił.