1

USA na skraju bankructwa! 18 października zabraknie pieniędzy w budżecie

Share

Stany Zjednoczone zbankrutują?! Sekretarz skarbu Janet Yellen twierdzi, że bez podniesienia limitu długu rządowi USA zabraknie pieniędzy 18 października!

Amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen twierdzi, że 18 października administracji zabraknie pieniędzy, jeśli Kongres nie podniesie obecnego limitu długu publicznego.

Nie jest pewne, czy bylibyśmy w stanie nadal honorować wszystkie zobowiązania państwa po tej dacie – napisała w liście do kongresmenów, dodając, że to będzie oznaczać “gospodarczą katastrofę”.

Sekretarz skarbu wysłała ten list po tym, jak 27 września republikańscy senatorzy zablokowali ustawę zawierającą zapis o zawieszeniu obecnego limitu wraz z prowizorycznym budżetem zapewniającym krótkoterminową kontynuację obecnego budżetu. Politycy podkreślili, że poprą uchwalenie krótkoterminowego budżetu, jednak bez zawieszenia limitu długu.

Mimo to, że partia rządząca w USA nie potrzebuje głosów republikanów do przegłosowania ustawy, sam projekt jest przedmiotem ostrej debaty wewnątrz Partii Demokratycznej. W związku z tym nie wiadomo, czy uda się uchwalić ten projekt przed 18 października. W takim przypadku dla Stanów Zjednoczonych ryzyko formalnego bankructwa może być wyższe niż kiedykolwiek.