0

USA straszą wojną z Chinami! „Prowokacyjna działalność wojskowa Chińskiej Republiki Ludowej…”

Share

Stany Zjednoczone straszą wojną z Chinami! Amerykanie twierdzą, że aktywność Chin w okolicach Tajwanu może doprowadzić konfliktu zbrojnego.

W niedzielę 3 października Amerykański resort dyplomacji opublikował na swojej oficjalnej stronie komunikat, w którym sugeruje, że chińska aktywność w pobliżu Tajwanu może doprowadzić do wybuchu wojny!

Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone prowokacyjną działalnością wojskową Chińskiej Republiki Ludowej w pobliżu Tajwanu, która destabilizuje, grozi miskalkulacją i podważa pokój i stabilność w regionie – czytamy.

Amerykańscy dyplomaci apelują do chińskich władz o zaprzestanie tych działań.

Wzywamy Pekin do zaprzestania nacisków wojskowych, dyplomatycznych i gospodarczych oraz presji wobec Tajwanu – czytamy.

Mamy trwały interes w pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Będziemy nadal pomagać Tajwanowi w utrzymaniu wystarczających zdolności do samoobrony i dotrzymamy naszych zobowiązań określonych w Trzech Komunikatach, Ustawie o stosunkach z Tajwanem i Sześciu Gwarancjach. Zaangażowanie USA na rzecz Tajwanu jest mocne jak skała i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz w regionie. Będziemy nadal współpracować z przyjaciółmi i sojusznikami, aby wspierać nasz wspólny dobrobyt, bezpieczeństwo i wartości oraz pogłębiać nasze więzi z demokratycznym Tajwanem – podkreślili.

Jak poinformował w piątek tajwański resort obrony, w ich przestrzeń powietrzną wtargnęło się 38 samolotów bojowych ChRL.