0

Uwaga! Rząd zmienia prawo cmentarne! Mogą zlikwidować groby

Share

Rząd zmienia prawo cmentarzowe! Jak informuje “Fakt”, „w przepisach znalazł się zapis, który pozwoli na likwidację grobów murowanych”.

Rząd kończy prace nad reformą dotyczącą cmentarzy. Jak informuje “Fakt” w nowych przepisach “znalazł zapis, który pozwoli na likwidację grobów murowanych”. Obecnie jest to niemal niemożliwe.

Dotychczasowe przepisy przewidują, że murowane groby są „po wieki wieków” i nie można ich zlikwidować. Nie technika wykonania powinna decydować o tym, czy grób powinien pozostać, a to, czy ktoś się nim opiekuje. I takie właśnie rozwiązanie przyjęliśmy – powiedział Wojciech Labuda, pełnomocnik rządu ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z naturalnym ruchem ludności i ochrony miejsc pamięci.

Zgodnie z nowym projektem rządu, grób murowany może zostać zlikwidowany po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. Informacja o tym ma znaleźć się w księgach cmentarnych, a także – na samym grobie.

Jego właściciel będzie mieć rok na odwołanie się od tej decyzji i zablokowanie likwidacji murowanego grobu – czytamy.

W przypadku likwidacji grobu przed tym terminem osobie, która zarządza cmentarzem, grozi kara nawet do 50 tys. złotych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 marca 2023 r.