0

W grudniu zabraknie nam gazu? Niepokojący raport

Share

Rząd zapewnia obywateli, że mamy pełne magazynu gazu. Eksperci jednak mówią inaczej. Już w grudniu może go zabraknąć!

Czeka na nas ciężka zima. Inflacja, kryzys, drożyzna, brak pewnych produktów to nie wszystko. Teraz okazuje się, że może również zabraknąć nam … gazu! W czwartek 11 sierpnia Greenpeace Polska opublikowała raport, z którego wynika, że niedobory gazu mogą pojawić się w Polsce już w grudniu.

Rząd zapewnia, że wystarczy nam gazu na zimę. Postanowiliśmy to sprawdzić. Nasi analitycy przyjrzeli się rynkowi gazu w Europie, w Polsce, naszym kontraktom, stanom magazynów. Co się okazało? Według naszych analityków już w grudniu mogą się pojawić w Polsce niedobory gazu i to rzędu 40 proc. zapotrzebowania, czyli bardzo, bardzo poważne – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace Polska w programie „Onet Rano #WIEM”.

Józefiak podkreślił, że “jeśli przed sezonem grzewczym PGNiG nie zawiąże nowych kontraktów, to brakującą część gazu będzie musiał kupować na giełdzie”.

Jeśli całość będzie musiał kupić na giełdzie, to będzie to koszt ponad 30 mld zł. To na pewno będzie coś, co sprawi, że gaz będzie w Polsce jeszcze droższy – dodał.