1

W Polsce uznano nową religię! To „Kościół Naturalny”. Co o nim wiadomo?

Share

„Kościół Naturalny” to nowy kościół, który pojawił się oficjalnie w rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce prowadzony przez MSWiA. Co o nim wiadomo?

Kościół ma swoją stronę internetową na której odnaleźć można status wspólnoty, jednak nie wiadomo zbyt wiele o szczegółach tej wiary.

Wyznawcy twierdzą, że religia powstała około 500 tysięcy lat temu, czyli jeszcze przed pojawieniem się gatunku Homo Sapiens. Centralne miejsce zajmuje „Stwórca”, który ma być obecny pod postacią energii znajdującej się w istotach żywych.

Według oficjalnych danych kościół ma czterech kardynałów oraz zwierzchników w 16 województwach. Posiada także gminy, a nawet zakony. Liczba wyznawców szacowana jest na kilkanaście tysięcy, a duchownych jest ponad stu.

Zdaniem Rzeczpospolitej nowa religia jest jednak wyjątkowo kontrowersyjna. Religioznawcy zapytani o jej podstawy czy też wcześniejsze istnienie w innych krajach rozkładali ręce.

Dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego UW stwierdził, że należy przyjrzeć się organizacji ze względu na to, iż wpis do rejestru kościołów daje spore korzyści związane z preferencyjnym opodatkowaniem.

Wnioskodawcy złożyli stosowne dokumenty potwierdzające, że Kościół Naturalny został założony w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającej własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultów – informuje wydział prasowy MSWiA.