0

W polskich sklepach może zabraknąć kolejnego produktu! Branża alarmuje

Share

Kolejny produkt zniknie ze sklepowych półek?! Już wkrótce może zabraknąć nam … mleka. Branża alarmuje.

W związku z horrendalną drożyzną ostatnio Polacy zaczęli masowo wykupywać cukier, z obawy, że niedługo bardzo zdrożeje. Mimo to, że producenci zapewniają, że jest go pod dostatkiem, w sklepach są braki. Następnie ze sklepowych półek zaczął znikać ocet. Teraz pojawiły się doniesienia, że niedługo może nam zabraknąć … mleka. Powodem wysokie ceny energii elektrycznej i gazu.

Dodatkowym problemem jest przewidywane „wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów niepozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków – napisano w stanowisku Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Jak podkreślają przedstawicieli firm mleczarskich, “mleko nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii”. Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu “zabijają” mleczne przedsiębiorstwa. Brak dostępu do energii elektrycznej przez jedynie 2-3 dni spowodują tak ogromne straty, że część nie da rady się podnieść.

Spowoduje to przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany. Wtedy pojawi się problem co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane – czytamy w stanowisku Związku Polskich Przetwórców Mleka.