1

Wariant „MU” już w Polsce! Mutacja z Kolumbii atakuje

Share

To jeszcze nie koniec pandemii! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed groźnym wariantem Mu. Przypadki zakażenia tym wariantem już odnotowano w Polsce.

 

Niedawno dowiedzieliśmy, że zagraża nam nowy groźny wariant koronawirusa z Republiki Południowej Afryki. Teraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega nas przed kolejnym wariantem, pochodzącym z Kolumbii. Zakażenia wariantem Mu stwierdzono już w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce – informuje rmf24.pl.

Naukowcy obawiają się, że wariant Mu może być odporny na obecnie dostępne szczepionki przeciw koronawirusa. Według pierwszych badań może atakować organizm w sposób podobny do wariantu Beta, znanego też jako południowoafrykański.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant SARS-CoV-2. Na liście Światowej Organizacji Zdrowia ponadto znajdują się Alfa, Beta, Gamma oraz Delta.