0

Warszawianie będą wściekli! Opłaty za miejskie ogrzewanie mogą wzrosnąć CZTEROKROTNIE!

Share

Idzie ogromna drożyzna. „Opłata za miejskie ogrzewanie w Piasecznie w aglomeracji warszawskiej może wzrosnąć nawet czterokrotnie” – poinformował urząd gminy Piaseczno. Burmistrz z tego powodu napisał do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz senatorów.

„Tak drastyczny wzrost ceny paliwa gazowego spowoduje konieczność podwyżki ceny ciepła dla odbiorców do wysokości 197,39 zł/GJ, co wraz z kosztami przesyłu oznacza wzrost ceny ciepła o 376 procent” – pisze załamany urząd w Piasecznie.

W tekście czytamy, że aktualna taryfa wynosi 52,48 zł/GJ, ale to ma potrwać już niedługo. Wzrost cen ogrzewania zdaje się bowiem nieunikniony.

„Taki wzrost ceny ciepła spowoduje ponad trzykrotny wzrost obciążeń dla odbiorców indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek oświatowych i gminnych. W samej tylko Gminie Piaseczno opłaty związane z zakupem ciepła sieciowego na ogrzewanie szkół, przedszkoli, urzędów i jednostek kultury wzrosną o ponad dwa miliony złotych netto w ciągu roku” – pisze dalej.

Podkreśla się, że podwyżki szczególnie uderzą w seniorów.

„Drastyczny wzrost kosztów ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem w szczególności dla osób uboższych, emerytów i rencistów czy rodzin wielodzietnych” – podkreślają urzędnicy.

Burmistrz apeluje do Ministerstwa

– Niestety, w dalszym ciągu nie zostało zaproponowane żadne rozwiązanie, które w podobny sposób chroniłoby przed nadmiernym wzrostem cen, zarówno lokatorów mieszkań ogrzewanych ciepłem sieciowym, jak i samorządy finansujące koszty ogrzewania z sieci placówek oświatowych i gminnych – powiedział burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

„Problem wzrostu cen paliw dotyka wszystkich obywateli w równym stopniu. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na jednakowe wsparcie systemowe, które choć w części pomoże w tak ciężkiej sytuacji. Dlatego, apeluję w imieniu mieszkańców o pomoc i wdrożenie rozwiązań (na wzór odbiorców gazu) chroniących odbiorców ciepła systemowego przy jednoczesnym wsparciu producentów ciepła” – napisał burmistrz w liście do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.