0

Ważny lek znika z polskich aptek. Ucierpią pacjenci z chorobami nerek

Share

W polskich aptekach zabrakło kolejnego lęku. Tym razem preparatu dla m.in. osób z upośledzoną czynnością nerek. Produkt nie ma odpowiednika.

Z polskich aptek całkowicie zniknie lek o nazwie Alfadiol. Produkt leczniczy ma postać kapsułek i jest syntetyczną pochodną witaminy D. Preparat ten jest stosowany między innymi w przypadku upośledzenia czynności nerek, osteoporozy postmenopauzalną u kobiet i i przekwitania u mężczyzn, niskiego stężenia wapnia we krwi, krzywicy i rozmiękania kości czy niedoczynności przytarczyc. Jak przekazał producent leku, zakłady farmaceutyczne POLPHARMA S.A ten produkt leczniczy zostaje usunięty z portfolio firmy.

Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, dlatego w razie problemów z realizacją recepty należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia – informuje portal gdziepolek.pl.

W związku z tym, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek apeluje do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wskazanie, jakie działania w związku z tą sytuacją zamierza podjąć resort zdrowia.

Rzecznik przypomina, że art. 68 Konstytucji RP, formułujący prawo do ochrony zdrowia, nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a do określenia warunków i zakresu udzielania świadczeń upoważnia ustawodawcę zwykłego. – podaje TVN24.