0

Weganie będą załamani! Naukowcy podkreślają: Pomidory wiedzą, kiedy są jedzone!

Share

Ta informacja spowoduje przerażenie wśród wielu wegan, którzy na ustach mają hasła o „barbarzyńskich” praktykach ludzi jedzących mięso. Okazuje się bowiem, że rośliny komunikują, że są jedzone! Swoje odkrycie przedstawili biolodzy z Uniwersytetu Federalnego w Pelotas w Brazylii. Ich zadaniem było zbadanie, czy rośliny komunikują się wyłącznie od rośliny do owocu, czy również w drugą stronę.

Odkryliśmy, że owoce mogą przekazywać istotne informacje, takie jak atak szkodników, do reszty rośliny, co prawdopodobnie przygotowuje ją na atak – mówi prowadząca badania dr Gabriela Niemeyer Reissig.

Aby maksymalnie ułatwić przekaz wyników badań informujemy, że do tej pory, świat nauki twierdził, że roślina jest w stanie komunikować się wyłącznie od „łodygi” do owocu. Robiła to poprzez wysyłanie sygnałów chemicznych, dokładniej hormonów, które krążą po roślinie wraz z sokami.

Taki sposób komunikacji jest dość wolny, szczególnie w porównaniu impulsów elektrycznych.

Według badań brazylijskich biologów, sygnały wysyłane są również w drugą stronę i to właśnie poprzez wspomniany impuls elektryczny. Zauważono to po tym, jak pomidory zostały zaatakowane przez gąsienice słonecznicy orężówki.

Aktywność elektryczna owoców zmienia się z sekundy na sekundę. Odkryliśmy wzorce takiej aktywności pojawiające się podczas ataku szkodników – mówi dr Niemeyer Reissig.

Upraszczając można stwierdzić, że owoce poprzez impulsy elektryczne sygnalizują swój „ból”. To prawdziwy cios dla wegan, którzy do tej pory, jako jeden z podstawowych argumentów, używali faktu, iż nie dają bólu roślinom, które spożywają.