0

Wielka Brytania ma nowego premiera! Kim jest i jakie ma poglądy?

Share

Liz Truss została nowym premierem Wielkiej Brytanii. Polityk wygrała w wewnętrznych wyborach Partii Konserwatywnej, których wyniki podane zostały do wiadomości mediów.

Z oficjalnych informacji wynika, że Liz Truss zdobyła ponad 57 procent głosów. Tym samym pokonała swojego kontrkandydata, ministra finansów Rishi Sunakę.

Przypomnijmy, że do tej pory 47-letnia polityk pełniła funkcję ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Już jutro, 6 września zastąpi Borisa Johnsona. Warto podkreślić, że będzie to trzecia kobieta na tym stanowisku. Jej poprzedniczkami były Margeret Thatcher i Theresa May, obydwie były członkami Partii Konserwatywnej.

Truss rozpoczęła karierę polityczną w 2010 roku kiedy, od kiedy zasiada w Izbie Gmin. Do tej pory pełniła funkcję m.in. ministra środowiska, żywności spraw wsi; ministra sprawiedliwości i Lorda Kanclerza. Od 24 lipca 2019 roku była ministrem handlu międzynarodowego w gabinecie Borisa Johnsona, później objęła stanowisko minister ds. kobiet i równości oraz minister spraw zagranicznych.

Jestem zaszczycona, że zostałam wybrana na Lidera Partii Konserwatywnej. Dziękuję za zaufanie, że sprawdzę się jako lider naszego wspaniałego kraju. Podejmę śmiałe działania, aby przeprowadzić nas wszystkich przez te trudne czasy, rozwinąć naszą gospodarkę i uwolnić potencjał Wielkiej Brytanii – napisała Lizz Truss na twitterze.