0

Winnicki wprost: Samorządy na Ukrainie CZCZĄ LUDOBÓJCÓW! [WIDEO]

Share

Są samorządy na Ukrainie, zwłaszcza zachodniej, które czczą ludobójców: Banderę, Szuchewycza, którzy mają swoje place, pomniki, stadiony – mówił poseł Robert Winnicki odnosząc się do zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość uchwały ws. współpracy między samorządami Polski i Ukrainy.

Przypomnijmy, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wraz z Komisją Spraw Zagranicznych przygotowały projekt uchwały w ramach której polskie samorządy zachęcane są do ścisłej współpracy z odpowiednikami na Ukrainie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się z apelem do wszystkich władz samorządowych w Polsce – wojewódzkich, powiatowych i gminnych – o nawiązanie współpracy z ich odpowiednikami – władzami samorządowymi walczącej z rosyjskim najazdem Ukrainy – czytamy w uzasadnieniu.

A jeśli taka współpraca już istnieje – o jej wydatne wzmocnienie. Należy dążyć do połączenia umowami partnerskimi samorządów w Polsce z ich odpowiednikami z Ukrainy, w tym w ramach europejskiego sojuszu miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy. Rezultatem zawarcia umów winno być podjęcie współpracy, udzielenie pomocy obecnie, a następnie – jeśli warunki na to pozwolą – regularne spotkania kierownictw wszystkich wyżej wymienionych jednostek samorządowych – dodano.

Z przedstawionym projektem zdecydowanie nie zgadzają się posłowie Konfederacji. Swój głos w tej sprawie przedstawił poseł Robert Winnicki, który wprost określił, co myśli na temat dokumentu.

Nie ulega wątpliwości, że w polskim interesie jest to, żeby Ukraina obroniła swoją suwerenność, żeby Rosjanie połamali sobie zęby na Ukrainie. Ale to nie znaczy, że nasze interesy, nasza historia i nasza pamięć są tożsame z ukraińskimi – stwierdził.