3

Winny się tłumaczy?! Horban wyjaśnia swoje słowa o szczepionce! „Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości”

Share

Koronawirus jest dużo bardziej stabilny od wirusa grypy. W przypadku szczepionki odporność raczej będzie się utrzymywała przez wiele lat – mówił rok temu prof. Andrzej Horban. Teraz szef Rady Medycznej odniósł się do swoich zapowiedzi.

W trakcie rozmowy na RMF FM redaktor Mazurek odpytywał jednego z najpopularniejszych „korona ekspertów” ze słów, które padały kilka miesięcy temu i deklaracji, jakoby szczepienie miały uwolnić ludzi od pandemii koronawirusa.

To była ta jedna wypowiedź. Każda inna wypowiedź pana, pańskich kolegów i koleżanek była taka: szczepcie się, bo to chroni przed ponowną infekcją, to chroni przed przenoszeniem, to chroni w ogóle przed chorobą. No tak mówiliście – mówił dziennikarz.

Chroni przed ciężkim przebiegiem choroby. My nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości – odpowiedział prof. Horban, dodając że szczepionka zmniejsza zdecydowanie ryzyko zgonu.

Dziennikarz RMF FM nie odpuszczał i nadal przypominał wypowiedzi „korona ekspertów”, które wskazywały, że szczepionka to jedyny skuteczny sposób na pokonanie wirusa.

Wszyscy mówiliście, że jak się zaszczepimy, to nie będziemy roznosić wirusa, nadal się okazuje, że zapadamy, roznosimy – przypominał.

Nie, wie pan – nie tak. (…) Tego właśnie nikt nie powiedział, że jest więcej niż potrzebne. Po pierwsze zacznijmy od tego, że na Ziemi żyje 7,5 mld ludzi. Szansa na to, żeby wirus przestał krążyć i przestał zabijać ludzi jest wtedy, kiedy zaszczepi się określony odsetek społeczeństwa (…). W zależności od rodzaju patogenu, zjadliwości, dróg przenoszenia ten odsetek jest różny. Generalnie w tym przypadku jest ok. 80-90 proc. Jednak te 10 proc. ludzi nie zaszczepi się – z takich czy z innych powodów – lub też nie odpowie, bo jest np. chora ma uszkodzony układ immunologiczny, jest starsza – odpowiedział Horban.

Na to, żeby opanować epidemię na świecie musi być albo wirus zmutowany (…) i on jest jakby, klasycznie znów, bardziej zaraźliwy, ale też mniej zjadliwy – dodał.

Źródło: RMF FM