0

Wirus RSV atakuje dzieci! Lekarze alarmują…

Share

Wirus RSV, czyli syncytialny wirus układu oddechowego atakuje dzieci w USA! W ciągu ostatnich dni liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła o 44 procent.

 

Wirus RSV jest głównym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych. Zazwyczaj atakuje głównie dzieci w okresie od listopada do marca. W tym roku sytuacja jednak się zmieniła.

RSV zwykle osiąga szczyt od listopada do marca, ale w tym roku obserwujemy jego atak znacznie wcześniej – powiedział podczas rozmowy z chicagowską telewizją NBC dr Alin Abraham, internista z Northwestern Medicine Central DuPage Hospital.

Wirus ten rozprzestzenia się drogą kropelkowa lub poprzez bezpośredni kontakt. Okres choroby wynosi 4-6 dni, natomiast okres wydalania wirusa około 14 dni. U osób dorosłych choroba przebiega łagodnie, jednak najbardziej niebezpieczna jest w przypadku małych dzieci i noworodków.

Wirus RSV jest głównym powodem hospitalizacji dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku – powiedział doktor Michael Cappello z chicagowskiego Advocate Children’s Hospital, podkreślając, że “sytuacja jest niepokojąca”.