0

Wkrótce zabraknie ważnego leku dla chorych! Dostawy dopiero w 2023

Share

Już wkrótce zabraknie ważnego leku dla chorych na padaczkę. Dostawy planowane są dopiero w przyszłym roku.

Już jesienią zabraknie leku Sabril stosowanego u chorych na padaczkę i zespół Westa. O problemach z dostawami poinformował producent produktu leczniczego, firma Sanofi-Aventis.

Firma Sanofi-Aventis w porozumieniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pragnie poinformować o tymczasowym ograniczeniu dostaw produktu leczniczego Sabril (wigabatryna), 500 mg tabletki powlekane w Polsce – czytamy w komunikacie.

Powodem takich problemów są opóźnienia w dostawach substancji czynnej wigabatryny od dostawcy. Jak podkreślił producent, “ograniczenia nie są spowodowane kwestiami jakościowymi, a dostępny na rynku produkt leczniczy Sabril może być w dalszym ciągu stosowany”. W komunikacie przekazano, że wstrzymanie sprzedaży może nastąpić już we wrześniu, a dostawy leku planowane są dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. A co z pacjentami?!

Dostępny produkt leczniczy w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego nie powinien być stosowany w leczeniu padaczki lekoopornej, należy go zachować do leczenia napadów padaczkowych u niemowląt (zespół Westa). (…) Zarówno kontynuacja, jak i rozpoczęcie leczenia, powinno być ograniczone do pacjentów z napadami padaczkowymi wieku niemowlęcego (zespół Westa). Zmiana leczenia musi w każdym przypadku przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza – wskazano w komunikacie.