1

WOJNA coraz bliżej?! Dowódcy domagają się zwiększenia gotowości obronnej!

Share

Zwiększenie gotowości obronnej w związku z groźbami prezydenta Rosji Władimira Putina – to komunikat wydany przez byłych dowódców szwedzkich sił zbrojnych. Na łamach dziennika „Daganes Nyheter” domagają się natychmiastowych działań.

Wspólny artykuł napisany został przez Larsa Wedina oraz Odda Werina. Obydwaj pełnili wysokie stanowiska w szwedzkiej armii. W swoim tekście apelują do władz, aby podjąć działania wzmacniające obronę Gotlandii oraz przyspieszyć modernizację floty marynarki wojennej na Bałtyku.

Jak podkreślają wojskowi zagrożenie inwazją na Ukrainę ze strony Rosji jest bardzo realne, a stawiane przez Kreml warunki są nie do przyjęcia.

Jedną z konsekwencji »paktu bezpieczeństwa«, polegającego na zachowaniu rosyjskiej strefy wpływów w krajach bałtyckich oraz dużej części Europy Wschodniej, byłoby zmniejszenie zdolności obronnych Szwecji, ponieważ nie bylibyśmy w stanie ćwiczyć z NATO – czytamy.

Niedawno sam szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden zapewniał, że kraj stale obserwuje sytuację i stara się do niej dopasowywać.

Nie siedzimy i nie czekamy, zwiększyliśmy gotowość wojskową w związku z zagrożeniem ze strony Rosji – mówił.

Robimy więcej i jesteśmy gotowi działać szybciej niż zwykle. Jesteśmy przygotowani do radzenia sobie z różnymi wydarzeniami, nie tylko w naszej najbliższej okolicy – dodał.

Źródło: Dagens Nyheter