0

Wojna Rosyjsko – Ukraińska. MSZ potwierdza: Jest plan ewakuacji Polaków!

Share

W tej chwili nie ma decyzji o ewakuacji polskich dyplomatów z Ukrainy, natomiast mamy już przygotowane takie plany ewentualnościowe – twierdzi wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Przedstawiciel resortu spraw zagranicznych podkreślił, że Polska ma najliczniejszą obsadę dyplomatyczną na Ukrainie.

Przypomnijmy, do tej pory Kanada, USA oraz Wielka Brytania zaleca bądź już przeprowadza ewakuację rodzin dyplomatów. Wszystko to w związku z narastającym zagrożeniem konfliktu militarnego Rosji i Ukrainy.

Już jakiś czas temu w MSZ przeglądaliśmy wszelkie procedury, byliśmy wewnętrznie w kontakcie, aby nie być zaskoczonym – mówił Przydacz na antenie Polskiego Radia.

Warto podkreślić, że Polska ma najliczniejszą obsadę dyplomatyczną na Ukrainie spośród wszystkich państw europejskich. Mowa nie tylko o ambasadzie w Kijowie, ale także konsulatach we Lwowie, Łucku, Odessie, Winnicy i Charkowie.

Groźba działań zbrojnych jest naprawdę realna, my z perspektywy dyplomatycznej staramy się oczywiście otwierać przestrzeń do rozmów, ale Rosja tak naprawdę eskaluje te żądania. Te żądania są niemożliwe do spełnienia i w naturalny sposób świat zachodni nie może ich spełnić, bo nie może łamać prawa międzynarodowego i swoich własnych wartości, nie może doprowadzić do powrotu jakiś stref wpływów – podkreślił wiceszef MSZ.

Źródło: Polskie Radio