0

Wojna w Ukrainie rozszerzy się na Europę?! Generał nie ma wątpliwości: W tej chwili trwa wojna pośrednia między Zachodem a Rosją

Share

Wojna na Ukrainie rozszerzy się na Europę?! Generał Stanisław Koziej na antenie Polsat News alarmował, że istnieje ryzyko eskalacji konfliktu. Wojskowy nie ukrywał, iż obawia się, że może dojść do otwartego starcia państw NATO przeciwko Rosji.

Obserwujemy obraz rosyjskiego wynalazku strategicznego ostatnich lat, a mianowicie koncepcję eskalacyjnej doktryny wojennej. Jej kredo brzmi: chcesz wygrać, przegrywaną wojnę – eskaluj ją, chcesz wygrać przegrywaną konwencjonalną wojnę – eskaluj ją w nuklearną, chcesz wygrać wojnę regionalną – eskaluj ją w globalną – mówił.

Na Ukrainie widzimy pierwsze kroki realizacji tej doktryny. Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainie wedle modelu wojny interwencyjnej. Chcieli dokonać przewrotu bez większych walk, ale widzimy od kilku dni, że eskalowano ją w wojnę totalną – zaznaczył.

Myślę, że powinniśmy się obawiać, że ta doktryna eskalacyjna niestety może być dalej stosowana w miarę jak Ukraina będzie się skutecznie i konsekwencje broniła – powiedział gen. Koziej.

Gen. Koziej ostrzegł, że także Polska może być zagrożona.

Jest ryzyko kolejnej fazy eskalacji konfliktu w wojnę europejską, z możliwością sprowokowania konfliktu z NATO na naszych granicach – ostrzegł gen. Koziej.

W tej chwili trwa wojna pośrednia między Zachodem, a Rosją i Rosja może zechcieć eskalować tę wojnę, w wojnę bezpośrednią, wywołując agresję podprogową – dodał.

Tego typu akcji dywersyjnych musimy się spodziewać i być na nie przygotowanym na poziomie sojuszu i krajowym poziomie – dodał.

Źródło: Polsat News