0

Wojna wisi na włosku! USA z sojusznikami mają plan na wypadek inwazji

Share

Nikt nie powinien być zaskoczony, jeśli Rosja zainicjuje prowokację lub incydent (…), a następnie spróbuje wykorzystać to do uzasadnienia interwencji wojskowej, mając nadzieję, że zanim świat zorientuje się w podstępie, będzie już za późno. Tym razem jasno powiedzieliśmy Rosji, co ją czeka, jeśli wciąż będzie podążać tą drogą – poinformował sekretarz stanu USA.

Według dziennikarzy dziennika „New York Times” Biały Dom wraz z przedstawicielami państw sojuszniczych przygotował już plan sankcji wycelowanych w Kreml w przypadku ewentualnej inwazji na Ukrainę.

Plany, o których Stany Zjednoczone rozmawiały w ostatnich dniach z sojusznikami, obejmują odcięcie największych rosyjskich instytucji finansowych od światowych transakcji, nałożenie embarga na wyprodukowaną lub zaprojektowaną przez Amerykanów technologię potrzebną w przemyśle obronnym i konsumenckim, a także dostarczenie Ukrainie uzbrojenia, które mogłoby być użyte podczas ewentualnej wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiej okupacji wojskowej, jeśli by do niej doszło – twierdzą dziennikarze na podstawie anonimowych informacji przedstawicieli informacji prezydenta Joe Bidena.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Władimir Putin wprost stwierdził, iż NATO musi dać gwarancję Rosji o braku przesuwania wojsk na wschód.

Administracja Bidena powiedziała, że jest gotowa przedyskutować wszystkie rosyjskie obawy dotyczące bezpieczeństwa – i ma długą listę własnych. Jednak żądania rosyjskie oznaczają demontaż architektury bezpieczeństwa Europy zbudowanej po upadku Związku Sowieckiego – napisano w „New York Times”.

Źródło: New York Times