0

Wraca pobór do wojska?! Szef MON zapowiada „Ustawę o obronie Ojczyzny”

Share

Ta ustawa da nam możliwość jeszcze zwiększenia i to szybkiego, w krótkim czasie, zwiększenia liczebności Wojska Polskiego – mówił na antenie Polskiego Radia Jedynki, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Minister zapowiedział, że rząd już we wtorek zajmie się projektem ustawy, która zawierać będzie szereg zmian dotyczących obronności naszego kraju. Według pomysłodawców, ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca bieżącego roku.

Z zapowiedzi Mariusza Błaszczaka wynika, że projekt zawiera przede wszystkim zmiany w zakresie źródeł finansowania Wojska Polskiego. Mowa m.in. o możliwości nabywania sprzętu w drodze leasingu, czy też wzrost nakładów na obronę w stosunku do PKB.

To jednak nie wszystko. Minister Obrony Narodowej zapowiedział, że prawdopodobnie zmiany dotyczyć będą także służby wojskowej. Uwagę należy bowiem zwrócić na młodych Polaków.

W ustawie o obronie ojczyzny przewidzieliśmy dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi. (…) Chcemy w ten sposób zapewnić rozwój młodego człowieka poprzez wstąpienie do Wojska Polskiego – zapowiedział minister Błaszczak.

Źródło: Polskie Radio