0

Wróci obowiązkowa służba wojskowa? Minister Błaszczak komentuje

Share

Szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” mówił m.in. o doniesieniach o możliwym powrocie obowiązkowej służby wojskowej. „Zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim” – powiedział.

Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stweirdził, że Polska jest bezpieczna siłą swojego wojska i siłą sojuszy, których jesteśmy częścią.

– Bezpieczeństwo było i jest priorytetem rządu PiS, dlatego przeznaczamy największe w historii pieniądze na modernizację Wojska Polskiego. Zależy mi, by wieloletnie zaniedbania, w tym zwijanie jednostek, zostały zniwelowane – podkreślił.

– Chcę, żeby to głośno wybrzmiało – skokowe zwiększenie bezpieczeństwa Polski i Polaków jest absolutnie najważniejsze. Musimy jeszcze bardziej przyśpieszyć modernizację naszego wojska, bo to jedyna słuszna reakcja na barbarzyński atak Rosji na Ukrainę – dodał.

W planie modernizacji technicznej na lata 2021-2035 na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla żołnierzy zaplanowano rekordowe 524 mld zł.

– Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację naszych sił zbrojnych. Ogromne wydatki, które trzeba ponieść, służą temu, by nikt nie odważył się nas zaatakować – uzasadnił.

– Tylko w ostatnim czasie podpisaliśmy umowy na śmigłowce AW 149, niszczyciele min Kormoran, bezzałogowe systemy wieżowe dla rosomaków oraz czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50. Coraz bliżej realizacji są złożone za moich czasów w MON duże zamówienia systemów Himars, rakiet Patriot, najnowocześniejszych myśliwców F-35 czy czołgów Abrams – powiedział.

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce?

– Nie zakładamy przywrócenia obowiązkowego poboru. Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy, zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim – zadeklarował minister obrony.

Dodał jednak, że:

– Wojna za naszą wschodnią granicą pokazała wszystkim, jak ważni dla obronności kraju są zwykli obywatele, przeszkoleni pod kątem wojskowym – powiedział.

Źródło: Rzeczypospolita