0

Zabraknie WODY w kranach?! Grozi nam susza hydrogeologiczna. Ekspert wyjaśnia

Share

Susza dotyka nas wszystkich! To nie jest tak, że musi od razu zabraknąć wody w kranie, twierdzi prof. Mariusz Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Ekspert podkreślił, że w obecnej sytuacji należy znacząco ograniczyć marnowanie wody.

W rozmowie z Polsat News, prof. Rowiński podkreślił, iż nasz kraj znajduje się obecnie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu dostępu do wody pitnej..

Wszystko zależy od ilości opadów. Gdyby doszło do suszy hydrogeologicznej, będziemy mieli kłopot. Trudno jednak określić, czy jesteśmy blisko, czy daleko – stwierdził.

Raczej nie grozi nam taka sytuacja, że zabraknie wody w kranach. Bardziej możemy spodziewać się spadku poziomu wody w studiach – uspokajał.

Profesor przypomniał również, że Polska znajduje się w złej sytuacji, ponieważ jest krajem deficytowym, jeśli chodzi o wodę. Mamy jej znacznie mniej niż Belgia czy Francja.

Coraz częściej będziemy mieć do czynienia z niskimi poziomami wody. Scenariusze klimatyczne mówią, że okresy bezopadowe będą się wydłużać – podkreślił.

Po tym okresie występuje jednak zazwyczaj okres silnych opadów i wtedy mamy inny kłopot, powodzie w miastach. Musimy nauczyć się żyć w takich warunkach – dodał.

 

Źródło: Polsat News