0

Zagrożenie NUKLEARNE?! Ministerstwo zabezpieczyło tabletki z jodkiem potasu

Share

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w ramach standardowej procedury zabezpieczono tabletki z jodkiem potasu dla każdego obywatela Polski.

Komunikat pojawił się na stronie GOV.pl 19 września bieżącego roku.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego – napisano.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – dodano.

Przypomnijmy, że tego samego dnia władze w Kijowie poinformowały o kolejnych ostrzałach elektrowni atomowej Enerhodar w obwodzie mikołajowskim. Według komunikatów Energoatom, reaktory nie zostały uszkodzone i działają normalnie.

 

Źródło: Gov.pl