1

Zamordyści kapitulują! Pracodawca PRZEGRYWA w sądzie. Żądał od pracowników pokazywania paszportów szczepionkowych

Share

Okazywanie certyfikatu covidowego lub poddawanie się testom antygenowym – tak wyglądać miała rzeczywistość w jednej z firm, o której informują dziennikarze portalu Prawo.pl. Według dziennikarzy bunt pracowników doprowadził do sądowej batalii, którą wygrali.

Jak informuje serwis Prawo.pl chodzi o firmę państwową, jednak ze względu na dobro sprawy więcej danych nie będzie ujawnionych. Patrząc na fakt, iż portal jest uznawany za prestiżowy należy z całą świadomością założyć, że informacje są prawdziwe.

Dziennikarze twierdzą, iż dostali sygnał od pracowników, że pracodawca chciał wprowadzić w przedsiębiorstwie pełną segregację sanitarną. W wewnętrznym regulaminie zatwierdzono zapis, iż warunkiem do wykonywania obowiązków jest okazywanie paszportu szczepionkowego, wypełnienie oświadczenia zdrowotnego lub przeprowadzenie testu antygenowego.

Pracownicy firmy nie zgodzili się na tego rodzaju działania. Ich bunt doprowadził najpierw do wprowadzenia nagan, a następnie do zbiorowego pozwu.

Pracodawca nie wchodził w spór co do faktów. Kwestią sporną było jedynie to, czy pracownik może odmówić okazania pracodawcy certyfikatu covidowego i czy może odmówić poddania się testowi. Naszym zdaniem, może. Ponieważ przepis Kodeksu pracy dotyczący bezpiecznych i higienicznych warunków, jakie ma zapewnić pracodawca, nie może ingerować w tak ważne dane. Nie ma znaczenia, w jakim celu są one zbierane. I takie też argumenty prawne przedstawiliśmy – wyjaśnił mecenas Mariusz Woźniak, pełnomocnik skarżących.

Sąd jednoznacznie stanął po stronie pracowników stwierdzając, że pracodawca nie ma żadnych podstaw prawnych do wprowadzania takich wymogów. Wyrokiem sądu wszystkie kary zostały uchylone.

Źródło: Prawy.pl