7

Zamordyści nie odpuszczają! M. Banach: Jak najszybciej wprowadzić obowiązkowe szczepienia

Share

Parlament w Austrii zatwierdził obowiązek szczepień osób dorosłych przeciwko COVID-19 od 1 lutego. Również my jak najszybciej powinniśmy wprowadzić takie obowiązkowe szczepienia, opowiadam się za nimi od prawie roku – twierdzi prof. Maciej Banach z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Przypomnijmy, Austria jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej wprowadził obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wszystkich dorosłych obywateli kraju.

Takie rozwiązanie bardzo spodobało się „korona ekspertowi” prof. Maciejowi Banachowi. Jego zdaniem rząd Mateusza Morawieckiego powinien zdecydować o przymusie szczepienia personelu medycznego, nauczycieli oraz osób powyżej 65. roku życia.

Analizy w ramach Global Burden of Disease Institute for Health Metrics and Evaluation University of Washington w Seatle pod kierownictwem prof. Christophera Murraya już wcześniej sugerowały, że w piątej fali pandemii zachoruje z powodu zakażenia Omikronem od 3 do 4 mld ludzi na świecie, a w Polsce nawet 10 mln naszych rodaków. Te obliczenia mogą być nawet niedoszacowane biorąc pod uwagę wyjątkowo dużą zakaźność tego wariantu. Możemy mieć nawet kilkaset tysięcy zakażeń dziennie. I obawiam się, że może zachorować nawet jedna trzecia naszej populacji – stwierdza Banach.

To oczywiście nie wszystko. „Korona ekspert” jest przekonany, że obecne restrykcje są niewystarczające i należy pójść dalej w segregacji i ograniczeniach dla osób, które nie przyjęły preparatu medycznego przeciw COVID-19.

Skrócenie kwarantanny i wprowadzenie możliwości testowania się w aptekach jest niewystarczające. Rozumiem, że skrócenie kwarantanny służy temu, żeby przedsiębiorstwa i szpitale mogło w miarę normalnie funkcjonować. Bo mimo braku restrykcji i tak część z nich może zostać zamknięta, gdyż duży odsetek osób będzie w izolacji lub na kwarantannie. Każde działanie służące ograniczeniu epidemii jest przydatne, nawet takie, które jest już zdecydowanie spóźnione. Jak choćby prawnie uregulowana możliwość sprawdzania paszportów covidowych czy wprowadzanie regionalnych lockdownów. Jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19, byłem chyba jednym z pierwszych ekspertów, którzy się tego domagali dla wybranych grup już wiosną 2021 r. – podkreślił.

Źródło: Polsat News