57

Zamordyści nie odpuszczają! Zapowiadają SZÓSTĄ FALĘ i przypominają: „uzupełnienie szczepień, również wśród uchodźców”

Share

Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły uspokojenie sytuacji epidemicznej w Polsce, konieczne jest przygotowanie się na ewentualny powrót koronawirusa jesienią – apelują lekarze. Wśród niezbędnych działań przed możliwą kolejną falą COVID-19 wymieniają m.in. uzupełnienie szczepień, również wśród uchodźców z Ukrainy, odbudowanie systemu testowania i wdrożenie na polski rynek doustnej terapii przeciw COVID-19.

W rozmowie z Agencją Newseria, „korona ekspert” prof. Filipiak podkreśla, że obecnie Polska powinna rozpocząć rzygotowania do jesieni, która najprawdopodobniej przyniesie kolejną falę zachorowań.

Co należy zrobić do jesieni? Po pierwsze, uzupełnić szczepienia, ponieważ nadal w Polsce tym podstawowym schematem zaszczepionych jest pięćdziesiąt kilka procent populacji, a dopiero co trzeci dorosły Polak przyjął tzw. booster, czyli dawkę przypominającą – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny.

Głos w sprawie zawiera także dr n. med. Jakub Gierczyński, który stwierdza, że nadchodząca fala powinna być potraktowana w inny sposób niż poprzednie, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich latach.

Myśmy się przyzwyczaili w ostatnich latach pandemii, że chorzy byli hospitalizowani i leczeni na intensywnych oddziałach opieki medycznej. Nasz raport pokazuje jednak, że ta ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta powinna wyglądać zupełnie inaczej. Zdecydowanie chcemy teraz COVID-19 eliminować u części społeczeństwa poprzez szczepienia, a osoby, którzy zachorują, powinny być diagnozowane i leczone na poziomie opieki podstawowej i lecznictwa specjalistycznego – podkreśla.

 

Źródło: Newseria.pl