0

Zarabiają miliardy, a nie płacą podatków! Szokujące dane o finansach Pfizera

Share

Wielkie światowe firmy robią wszystko, by unikać płacenia podatków. Koncern Pfizer nie jest wyjątkiem. Dziennikarze śledczy ujawnili prawdę.

 

Pfizer to koncern farmaceutyczny, który opracował jedną ze szczepionek przeciw koronawirusa, która jest dostępna też w Polsce. Firma od lat zarabia miliardy dolarów, m. in. na takich produktach, jak Viagra czy Zoloft.

Jak podają dziennikarze śledczy portalu “Follow the Money”, mimo ogromnych zarobków, koncern unika płacenia podatków. Okazuje sie, Pfizer ma m.in firmę CP Pharmaceuticals International CV (CPPI), która swoją siedzibę ma w środkowej Holandii. Wykorzystując więc tamtejsze prawo, koncern nie płaci podatków.

Zyski CCPI w ciągu ostatniej dekady wahały się od 10 mld dolarów w 2010 roku do prawie 20 mld dolarów w 2017 roku. To daje astronomiczną kwotę 169,5 mld dolarów w ciągu 10 lat – przekazał portal FTM.

Rzecznik koncernu Pfizer wyjaśnił portalowi FTM, że firma przestrzega wszystkich przepisów.

Pfizer prowadzi działalność w ponad 150 krajach na całym świecie. Wszędzie, gdzie prowadzimy działalność, firma przestrzega wszystkich przepisów dotyczących rachunkowości i podatków oraz opłaca wszystkie należne podatki – powiedział.