1

Zawieszenie planowych operacji! Lekarze są przerażeni: „Dalsze restrykcje nie są możliwe…”

Share

Od kilku miesięcy w niektórych specjalnościach zawiesiliśmy lub ograniczyliśmy przyjmowanie chorych. Dalsze restrykcje nie są możliwe ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów – mówi dr Jakub Kraszewski. Dyrektorzy szpitali i lekarze są zszokowani decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przypomnijmy, NFZ we wtorkowy wieczór wydał rekomendację, aby wstrzymać planowane w najbliższym czasie zabiegi i „przerzucić” siły medyczne na walkę z COVID-em.

Informacja niemal natychmiast wywołała ogromne zamieszanie i poruszenie wśród dyrektorów placówek. Jak sami podkreślają, po co tworzone były szpitale tymczasowe, skoro teraz to na nich zrzucana jest cała odpowiedzialność.

Nie możemy leczyć jednych kosztem drugich. Musimy myśleć o powikłaniach również w innych przypadkach – mówi Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie w rozmowie z „Newsroom WP”.

Zabiegi planowane dziś, jutro będą pilne. Chodzi o duże zabiegi, bo one pochłaniają najwięcej sprzętu, ludzi i potencjalnie miejsca OIOM-owe – dodaje.

Równie zdziwiony rekomendacją jest dr Krzysztof Łanda.

Resort skupia się na pacjentach covidowych, a co z pozostałymi? Gdzie są te szpitale tymczasowe? Czy szpital na Narodowym zostanie w końcu udostępniony dla ciężkich przypadków? Mamy przecież tyle wolnych łóżek covidowych, w wielu szpitalach tymczasowych hula wiatr, a podejmowane są kroki, które zaszkodzą pozostałym pacjentom – dopytuje.