1

Zdejmiemy maseczki w zamkniętych przestrzeniach?! Horban podał termin

Share

Kiedy w końcu pozbędziemy się maseczek? Główny doradca premiera do spraw pandemii, profesor Andrzej Horban zdradza termin!

Pandemia koronawirusa już powoli wygasa. Liczba nowych zakażeń w Polsce też spada. Mimo to wciąż musimy zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Od połowy maja jedynie został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie możemy zachować dystans społeczny.

W zeszłym tygodniu Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdził, że obowiązek zasłaniania ust i nosa pozostanie co najmniej do końca lata. Główny doradca od spraw pandemii prof Andrzej Horban ma jednak inne zdanie. Jego zdaniem, jeśli wszystko pójdzie dobrze, za 2-3 tygodnie rząd może usiąść do rozmów w tej sprawie. Są jednak kilka warunków.

Jeśli chodzi o szczepienia, to my jesteśmy średniakami europejskimi, bo niecałe 30 proc. naszego społeczeństwa jest zaszczepione dwoma dawkami. Mniej więcej 50 proc. osób, które powinny być zaszczepione, otrzymało jedną dawkę – powiedział podczas rozmowy z WP.

Drugim warunkiem jest większy spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Jeżeli będziemy mieli bardzo dobrą sytuację, taką, jaką mieliśmy w zeszłym roku w wakacje, to uważam, że niedługo można to rozważać – dodał.