0

Zełenski wprost o Rzezi Wołyńskiej. Teraz czas na czyny…

Share

Polska i Ukraina są wspólnie zainteresowane w rozwiązywaniu wszystkich wrażliwych kwestii związanych z tragicznymi epizodami naszej wspólnej historii – mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W rozmowie z portalem „i.pl” ukraiński przywódca odniósł się do jednego z najbardziej drażliwych tematów w kontaktach polsko-ukraińskich, a mianowicie ludobójstwa dokonanego przez oddziały UPA na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Kiedy mówimy o trudnych kwestiach dziejowych, ważne jest, żeby wszystkie dyskusje i badania na ten temat prowadzone były właśnie przez fachowców i historyków – stwierdził Zełenski.

Prezydent Ukrainy przypomniał, że ministrowie kultury Polski i Ukrainy podpisali specjalne Memorandum o współpracy, które przewiduje stworzenie grupy roboczej, która ma na celu „rozwiązanie wszystkich wrażliwych kwestii w zakresie pamięci narodowej”.

Co ważne, mowa jest to „poszukiwaniach, ekshumacjach, upamiętnieniach, rekonstrukcjach oraz ochronie miejsc pamięci i pochówków”.

W trakcie dyskusji Wołodymyr Zełenski kolejny raz podziękował Polakom za pomoc udzieloną Ukrainie i Ukraińcom od początku wybuchu wojny.

Zawsze będziemy to pamiętali. Pokazaliście wrażliwość wobec bliźnich i otwartość waszych serc wobec każdego Ukraińca, w Polsce czy w Ukrainie, to bez znaczenia – podkreślił.

Źródło: i.pl