0

Zima da nam w kość? Polskie Sieci Elektroenergetyczne WPROST! „Zimą prądu z polskich elektrowni może zabraknąć”

Share

Idzie kryzys energetyczny, który uderzy w Polaków już tą zimą. Operator krajowej sieci energetycznej PSE już oficjalnie alarmuje, że zimą polskie elektrownie nie wyprodukują wystarczającej ilości prądu, by w pełni pokryć krajowe zapotrzebowanie na energię! Blackout nadchodzi.

Trudną sytuację energetyczną kraju opisuje Portal Business Insider Polska, który podaje, że braki spowodowane są m.in. brakiem węgla. Prawdziwy kryzys czeka nas prawdopodobnie jednak zimą. Przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznej już oficjalnie alarmują, że przy niesprzyjających warunkach pogodowych utrzymanie rezerw mocy na bezpiecznym poziomie może być trudne.

– W przypadku okresów z niskimi temperaturami i niską wietrznością sytuacja bilansowa może być trudna – powiedział portalowi Maciej Wapiński z biura prasowego PSE.

Portal podkreśla też, że już koncerny energetyczne przykręcają swoje moce przerobowe, by oszczędzać węgiel na zimę. W efekcie pojawiła się duża liczba awarii i nieplanowanych postojów największych bloków energetycznych. Z powodu tego w lipcu dostępne rezerwy mocy wytwórczych chwilami spadały niemal do zera.

Maciej Wapiński martwi się również o import prądu z zagranicy, co dotychczas ratowało sytuację energetyczną w naszym kraju. Jednak w tym roku, gdy cała Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, ceny mogą być zaporowe i czekają nas przerwy w dostawach prądu.

– Nie ma pewności, czy w związku z sytuacją na innych rynkach energii układ cen pozwoli na import – mówi Wapiński.

Źródło: businessinsider.com.pl