1

Ziobro zaostrza prawo! Wyższe kary dla pedofilów i sprawców wypadków drogowych

Share

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce zaostrzyć kodeks karny oraz wprowadzić nowe typy przestępstw! “Ma być surowiej”.

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Zbigniew Ziobro chce drastycznie zaostrzyć kodeks karny i wprowadzić duże zmiany w prawie. Pojawią się również nowe typy przestępstw.

Surowiej traktowani będą między innymi sprawcy wypadków drogowych, szczególnie kierowcy, którzy prowadzili auto pod wpływem alkoholu.

Za gwałt będzie obowiązywała kara od 3 do 15 lat (obecnie od 2 do 12) pozbawienia wolności, za rozbój od 2 do 15 lat (obecnie 2-12). Oprócz tego okres przedawnienia karalności zabójstwa zwiększy się z 30 do 40 lat. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej będzie można trafić do więzienia na 3-20 lat (obecnie 3-15).

Poczucie sprawiedliwości i konieczność odstraszania od dokonywania przestępstw wymagają, by zwłaszcza te najgroźniejsze spotykały się z możliwie surową karą. Dlatego zmiany zakładają ich zaostrzenie – powiedział Ziobro.

Wprowadzona zostanie także kategoria recydywy seksualnej. Kara 25 lat więzienia będzie zamieniona na karę od 15 do 30.

Zmiany zakładają likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Dla przykładu: za zabójstwo grozi dziś więzienie od 8 do 15 lat, 25 lat albo dożywocie. Po reformie będzie to od 8 do 30 lat więzienia albo dożywocie. Z kolei za spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym dziś grozi od 5 do 15 lat więzienia, 25 lat albo dożywocie. Po reformie będzie to od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie. I kolejny przykład: za fałszerstwo pieniędzy dziś kodeks karny przewiduje od 5 do 15 lat albo 25 lat pozbawienia wolności. Po zmianie będzie groziło od 5 do 25 lat więzienia – podaje “Rzeczpospolita”.

Do kodeksu karnego także zostaną wprowadzone nowe typy przestępstw, takich jak przygotowanie do zabójstwa (kara od 2 do 15 lat), przyjęcie zlecenia zabójstwa (2 do 15), uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem (od 3 miesięcy do 5 lat) oraz kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy (od 6 miesięcy do 8 lat)